Under denne overskrift skriver Fyns Amts Avis d. 30/8 2010 om tankerne om at integrere flere specialbørn i almindelige folkeskoleklasser
”… de tanker er ikke nogen formanden for Øhavets Lærerkreds Lone Clemmensen hilser velkommen. (…) Lone Clemmensen peger på at specialbørn i de almindelige folkeskoleklasser i forvejen udgør en belastning for lærerne, og hun vurderer at en udvidelse af folkeskolernes rummelighed kan få nogle ubehagelige følgevirkninger.
- Resultatet kan blive at flere lærere knækker som følge af presset. Der er lavet undersøgelser af presset på det psykiske arbejdsmiljø, og undersøgelserne viser at inklusionen af specialeleverne udgør en belastning.
- Sammenholdt med at klassekvotienterne også skal øges, så er det klart at det vækker bekymring, siger Lone Clemmensen der samtidig peger på at der skal ses på hver enkelt elevs behov, for at kunne udvide rummeligheden i folkeskolen.
- For det første er det ikke godt nok hvis de specialelever der flyttes ind i de almindelige folkeskoleklasser, kun tilbydes hjælp i kernefagene som det ofte er tilfældet. Det er jo langt fra sikkert at støtten i dansk og matematiktimerne er fyldestgørende. Behovet for støtte er ofte lige så stort i for eksempel tysktimerne, understreger Lone Clemmensen der også peger på at der er et hensyn at tage til de andre elever.
- Indlæringen svækkes når rummeligheden øges. Jeg siger ikke at der ikke skal være en hvis grad af rummelighed, men vi skal også huske at de fagligt stærke elever i folkeskolerne skal stimuleres og udfordres, fastslår hun.”
Herefter omtales at de større skoler med højere klassekvotienter giver bedre muligheder for at frigøre resurser til to-lærerordninger
”- Vi må så bare håbe at politikerne og embedsmændene ikke ved en senere sparerunde føler sig kaldet til at spare lidt der, for så står vi med endnu et stort problem, og det bliver altså en dyr måde at spare på. Knækker lærerne på det her, så koster det i systemet, understreger Lone Clemmensen.”


