Under denne overskrift bringer Fyns Amts Avis d. 2/3 2011 nedenstående læserbrev fra kredsstyrelsesmedlem Gitte K. Ebbesen
Mange giver udtryk for at vi fagfolk har været tavse i hele skolestrukturdebatten. Det vil jeg forsøge at give en forklaring på.
Da vi fik at vide hvad Børn- og Ungeudvalget havde besluttet at sende i høring omkring en ny skolestruktur, gik alle skolebestyrelser konstruktivt og demokratisk ind i processen. Vi skrev høringssvar og mødte op til borgermøder og stillede kritiske spørgsmål – alt sammen et forsøg på at påvirke politikerne og åbne deres øjne så de kunne se at deres struktur ikke var god nok.
Vi har bevidst valgt at holde os uden for den debat der handlede om hvilke skoler der skulle lukke – for det er politikernes opgave at beslutte.
Vi er i princippet ansat på alle skoler i kommunen og er solidariske med alle vores kolleger.
Vi blander os nu fordi det ikke mere er muligt at gå konstruktivt ind i processen. Den er kørt så meget af sporet at ingen mere kan regne konsekvenserne ud. Det er i mine øjne uanstændigt at politikerne træffer beslutnigner på selve byrådsmødet – som det skete d. 15. februar – som er i direkte modstrid med de beslutninger som de tidligere har truffet. Ingen politiker kan i sådan en proces forberede sig ordentligt og overskue konsekvenserne af deres beslutninger.
Desuden er det svært at bevare respekten for den demokratiske proces med høringsfrister der er så korte at vi – når høringsmaterialerne er så mangelsfulde – har svært ved at sætte os så meget ind i sagerne at vi kan give konstruktive svar.
Lærerrepræsentanter i Sektor-MED spurgte skolechefen tidligt i forløbet om det var muligt at have lærere med i de forskellige udvalg. Det var ikke muligt fordi vi lærere jo skulle have løn for det ekstra arbejde. Det havde måske været en god investering? For hvis der er noget vi kan være enige om på debatsiderne her i FAA, så er det at hvis en så omfattende skolestruktur skal have succes, så er det vigtigt at alle går konstruktivt ind i det. Kort sagt – det kan vi ikke mere. For vi aner ikke hvad vi går ind til.


