”Hvis der kun er tale om en administrativ ledelse på skolerne, så kan arbejdet jo lige så godt udføres på rådhuset. På skolerne er der brug for pædagogisk ledelse som er til stede på skolen.” Lars Krogh, Øhavets Lærerkreds.
Hvem har bagage i rygsækken?
”Vi tager fat i den løsningsmodel hvor vi arbejder hen mod én ledelse af det samlede skolevæsen på øen,” udtaler Hans Albertsen, formand for Kultur- og Socialudvalget på Ærø, til Fyns Amts Avis d. 25/8-08. At der ikke er den store økonomiske gevinst at hente ved en sammenlægning af ledelsen, erkender han dog iflg. Amtsavisen. ”Det økonomiske har ikke været det vigtigste for os i udvalget, men derimod at vi med den her model kan sikre at alle eleverne kommer fra grundskolen til overbygningen med den samme bagage i rygsækken.”
Spørger man Lars Krogh, kredsstyrelsesmedlem i Øhavets Lærerkreds og kredsens kommunerepræsentant på Ærø om visdommen i disse betragtninger, får man følgende svar:
”Hvad er det man vil opnå med en én-ledelsesmodel? Ifølge Hans Albertsen er det for at sikre at grundskoleeleverne kommer i overbygningen med den samme bagage i rygsækken. Men eleverne har allerede en fælles bagage i den udstrækning det kan lade sig gøre i den daglige undervisning. Skolerne har gennem mange år samarbejdet for netop at minimere problemer i forbindelse med elevernes overflytning til overbygningsskolerne. Der er altså ikke noget at opnå ad denne vej. Da der ifølge Hans Albertsen heller ikke er den store økonomiske gevinst at hente ved fælles skoleledelse, hvad er så formålet?
Forældreengagement ødelægges
Hans Albertsen siger at en ændret ledelsesstruktur ikke er det samme som at sige nej til at der kan være lokale ledere på de enkelte steder, men selve den beslutningstagende ledelse skal samles på ét sted. Er det løsningen?
”Både skolebestyrelser og lærere har peget på at det er vigtigt med en daglig ledelse og en egen kultur på hver skole. Fjerner man beslutningsansvaret fra den enkelte skole, ødelægger man det lokale forældreengagement.”
Her siger Hans Albertsen at der vil blive nedsat forældreråd på hver skole der kan komme med input til den overordnede ledelse.
”Hvorfor sætter politikere som mål at reformere en struktur når skolebestyrelserne peger på noget andet? Er det venstres politik at forringe den lokale demokratiske forældreindflydelse når det tilsyneladende ikke har noget formål?”
Brug for pædagogisk ledelse på skolerne
Hans Albertsen udtaler i Fyns Amts Avis at han ikke synes at man med det faldende elevtal kan forsvare at køre videre som man gør nu.
”Nej, nogle politikere tør ikke køre videre, men flere børn skal ud at køre mere og længere til skole. Mon der tænkes i ’én skole – én ledelse’, eller er det for direkte selv om der er langt til næste kommunalvalg?”
Kan du med lidt god vilje overhovedet se noget formål med at samle ledelsen et sted?
”Hvis der kun er tale om en administrativ ledelse på skolerne, så kan arbejdet jo lige så godt udføres på rådhuset. På skolerne er der brug for pædagogisk ledelse som er til stede på skolen.”
Steen (29/1-08)


