Outsourcingen af it beskrives som en succeshistorie selv om systemet på nogle områder i perioder er ubrugeligt
En succeshistorie?
Outsourcingen af Langeland Kommunes it er en rigtig succeshistorie der har givet glade medarbejdere og komplet omstilling. Kommunens it-drift er på sikker grund. Kommunens it-medarbejdere er ovenud positive. Nu er alt konverteret og implementeret. Det fremgår af en brochure fra juni 2008 som KMD bruger til markedsføring. Historien berettes på it-hjemmesiden www.version2.dk som udgives af Mediehuset Ingeniøren A/S og henvender sig til folk som arbejder professionelt med it.
Det lyder nok i manges ører for godt til at være sandt. Kommunaldirektør Jørgen Christiansen siger da også at der nok kun er tale om at 60 % af kommunens systemer (måske blot 40 %) er flyttet til KMD.
Overskridelser, sygemelding og ventetid
Version2 kan yderligere fortælle at budgettet er skredet med 700.000 kr., og at den ene af kommunens to it-folk er sygemeldt med stress. Og det er der ikke noget at sige til, siger byrådsmedlem Rene Larsen. Der er tale om urimelige arbejdsvilkår. It-medarbejderne kan simpelthen ikke følge med. Specielt inden for skoleområdet, skriver version2, lider man under it-problemerne. Skolerne kan vente uger eller måneder før der kommer svar på forespørgsel om hjælp.
Det fremgår dog af version2’s artikler at der ikke er enighed om problemets omfang. I kommunaldirektørens øjne er det ikke så slemt som kritikerne vil gøre det til.
Den tidligere it-chef Rune Eilertsen der blev overflødig pga. outsourcingen, mener at det er almindelig kendt i kommunen at der er store problemer med it-systemerne: ”Uanset hvem du spørger, får du samme svar.” Måske lige med undtagelse af kommunaldirektøren der udtaler: ”Nej, Langeland Kommune har ikke aktuelle problemer som følge af outsourcingen.”
Her kan man selvfølgelig diskutere om problemerne skyldes selve outsourcingen. Rune Eilertsen mener at det er den kontrakt der blev indgået med KMD, der er problemet, og kommunaldirektøren mener at problemet ligger i den tidligere opbyggede it-platform. Spørgsmålet er så om det giver mening at sondre mellem disse problemkilder der på en eller anden måde må hænge sammen. For brugerne af it-systemerne giver det næppe mening.
It er blevet et fy-ord
For at få belyst problemet nærmere hvad skolerne angår, har jeg bedt kredsens fællesssikker-hedsrepræsentant for Langland Kommune, styrelsesmedlem Susanne Clausen, om en kommentar. Hun udtaler følgende:
"It er efterhånden et fy-ord på skolerne. Vi er vant til nedbrud af forskellig art mht. printere og pc’er i it-lokaler der ikke kan køre programmer. På skolerne i nord og syd i kommunen er man ikke koblet på det fælles system, men kører på de gamle systemer fra før kommunesammenlægningen."
Sendrægtighed eller manglende support
"Der kan gå mellem 1½ måned og et halvt år fra man kontakter it-afdelingen, til man får den support man har behov for, eller får log-on til nye brugere. Det besværliggør det daglige arbejde i væsentlig grad. I 2006 blev der lavet en handlingsplan for skoleområdet, og alle håbede at nu var der morgenluft. Uheldigvis blev den medarbejder der havde overblikket, alvorligt syg og døde. På det pågældende tidspunkt blev det vedtaget og lovet at der skulle udarbejdes spejle så man til enhver tid ude på den enkelte skole kunne genoprette en maskine hvis der var brug for dette, samt at man kunne opdatere systemet hvert kvartal. Dette er ikke sket. Som alle ved, sker der utroligt meget på it-området, og tiden er løbet fra mange af de gængse programmer til undervisningsbrug da meget undervisningsmateriale nu er netbaseret. Til dette brug blev der anskaffet en server som i dag står uvirksom hen. Den har stort set aldrig fungeret, men vi opdagede det ikke i starten da systemerne var så langsomme at vi aldrig nåede så vidt."
Uacceptable arbejdsvilkår
"Fra medarbejderside er adskillige gange påpeget at to medarbejdere i it-afdelingen ikke er tilstrækkeligt, og at de arbejdsforhold der bydes de ansatte, ikke er acceptable. Der er ikke og har ikke været politisk vilje og økonomi til at gøre noget seriøst ved dette problem, og på ledersiden har fokus været på det administrative ligesom der er uklarhed vedrørende kompetencer. Adskillige gange er der skiftet ansvarlig på området, og det er endnu ikke lykkedes at overholde eventuelle handleplaner. Der blev ansat en medarbejder som skulle koncentrere sig om skoleområdet, men han er nu fjernet og sat på det administrative område. Det er tredje gang at dette sker. I tidernes morgen blev der fra it på skoleområdet fjernet timer svarende til en stilling med den begrundelse at nu skulle hele kommunen køre på det samme system, og vi kunne så ligesom andre bestille support. Det har ikke fungeret siden!!!!! Vi må gang på gang affinde os med et system der i perioder er ubrugeligt. Det er ikke nok at maskinerne er der, de skal også serviceres! I it-afdelingen er der naturligt nok fokus på det rent maskinelle og programdelen, men der mangler i den grad pædagogisk overblik og ekspertise på dette område."
Egen it-konsulent til skolerne
"Giv skolerne deres egen it-konsulent, så kan vi få opbygget et system der er tidssvarende og tilgodeser de behov der er på området. Vi bygger en ny og moderne skole, men har et it-system der ikke fungerer. Det er hverken rimeligt for de børn som har krav på en tidssvarende undervisning, eller de ansatte der kæmper en nærmest omsonst kamp for at yde det de er ansat til!!"
Steen (13/3 2009)


